top of page

Postmodern Duramayış

Güncelleme tarihi: 15 Mar 2022

Modern dünya için sizin var olmanız yani etimle kemiğimle burada hemen yanınızda duruyorum diyebilmeniz tek başına yeterli ve makbul değil hatta inanın bu durum hiç kimsenin umurunda da değil.


Peki bu kadar ispat çabası neden ve niye?


Doğrusunu isterseniz bu yazı size davranışın biyolojik temelleri ile ilgili ya da varoluşun klasik tartışmaları ilgili malumat sunmayacak ama size yeryüzünde hacim olarak yer kaplamanın neden lüks sayılması gerektiğinden bahsedecek.


İnsan önce dünyaya bir mülteci refleksiyle doğuyor yani ağlayarak. Sonra yıllar sonra esas toprağını unutarak hatta zaman zaman ata toprağına sitemler ederek büyüyor ve en son insan yeni toprağı ile kavgaya tutuştuğunda ‘beni köyümün sularında yıkayın’ diyerek yalandan, yapay tam bu çağa ait bir feryada başlıyor.


İşte asıl terane burada yani bizim yer çekimi olan her araziye, kara parçasına bu kadar ehemmiyet yüklememizde başlıyor. Peki sevgili okur neden insan içine doğduğu, yabancısı olduğu ve günün birinde küseceğini bildiği bir parçaya bu kadar bağlanır?


Çünkü billboardlar, elektrik direkleri bizlerin düşmanı sevgili okur hatta öyle ki eğer yapay çiçek yerine canlı çiçek alacak olsanız pankartlar sizi katil olmakla suçlayacak fakat yapay çiçek aldığınızda ise sizi sahtekarlıkla yargılayamayacak kadar pembe kurallara sahip.


Aldandık diyorum yani sevgili okur bize yalan söylediler(tabi bu esnada arka fonda bize yalan söylediler sevdadan bahsetmediler şarkısı çalmalı) Sanki her davranışımız sebep gerektirmeliymiş veya her sahilin daima soğuk olması gerekiyormuş gibi halbuki arka fonda ‘batsın bu dünya’ şarkısı çalarken belki bir sahilde belki Asya’nın, Balkanların ya da Afrika’nın herhangi bir şehrinde bir kenara oturabilmeliydik hatta mümkünse ürpermeliydik ve sonra ise bu sırra ermiş olanın sevinciyle hafif hafif sırıtmalıydık sevgili okur.


Kıyametin mesela kalplerde başladığını dilde bittiğini söyleselerdi bizlere sevgili okur ya da insanın kendini o kadar da ehemmiyetli sanmaması gerektiğini en kötü otobüslere reklam olarak verselerdi fena mı olurdu?


Bomboş durmak en büyük protestodur sevgili okur bizden önce hep hareket ettiler sonra ne oldu peki diyerek sizi bu sırra ermeniz için 3 dakikalık düşünce dolu saygı duruşuna davet ediyorum.


Bana bu duruşu lütfeder misiniz?


Sen en iyisi bu yazıdan sonra bomboş dur ki sevgili okur hatta mümkünse bunu o kadar hayatına iyi yay ki kimi örnek alırken kimileri protesto nasıl yapılır görsün.

Sevgilerle

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page